کشف نوع جدید سلول‌ در قلب که با تنظیم ضربان قلب ارتباط دارد

کشف نوع جدیدی از سلول در قلب، نویدبخش افزایش دانش درزمینه‌ی نقایص و بیماری‌های قلبی‌عروقی پس از مطالعه‌ی گسترده‌تر این سلول‌ها است.

سلول جدیدی که در قلب کشف شده است، نوعی سلول گلیال است. سلول‌های گلیال سلول‌هایی هستند که از سلول‌های عصبی حمایت می‌کنند، مانند آستروسیت‌ها در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع). سلول‌های مذکور که نکسوس گلیا (nexus glia) نام گرفته‌اند، در مجرای خروجی قلب قرار دارند. بسیاری از نقایص مادرزادی قلب در این بخش دیده می‌شود.

به گزارش ساینس الرت، سلول جدید ابتدا در گورخرماهی پیدا شد و سپس وجود آن در قلب موش و انسان نیز تأیید شد. در آزمایش‌های انجام‌شده روی گورخرماهی، وقتی این سلول‌ها حذف می‌شدند، ضربان قلب افزایش پیدا می‌کرد و وقتی با ویرایش ژنتیکی توسعه‌ی گلیال‌ها مهار می‌شد، ضربان قلب نامنظم می‌شد. کودی اسمیت، زیست‌شناسی از دانشگاه نوتردام آمریکا می‌گوید:

عملکرد این سلول‌ها را به‌طور دقیق نمی‌دانیم، اما این موضوع که اگر نباشند، ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند، می‌تواند آن‌ها را به برخی بیماری‌های قلبی مرتبط کند. فکر می‌کنم این سلول‌ها می‌توانند نقش بسیار مهمی در تنظیم قلب داشته باشند. این نمونه‌ی دیگری است که نشان می‌دهد چگونه مطالعه‌ی نوروبیولوژی پایه می‌تواند به درک بسیاری از اختلالات کمک کند.

قبلا تصور می‌شد گلیاهای ستاره‌شکل (آستروگلیا) مانند آستروسیت‌ها فقط در مغز و نخاع وجود دارند، اگرچه فرایندهای گلیال‌مانند قبلا در قلب نیز مشاهده شده بود.

سلول‌های آستروگلیا برای سیستم عصبی مرکزی مهم هستند، زیرا به حفظ محیط سلولی پیرامون نورون‌ها کمک می‌کنند و از نورون‌ها حمایت کرده و مواد مغذی را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. بنابراین، این احتمال وجود دارد که آن‌ها در سیستم عصبی مرکزی (بقیه‌ی اعصاب موجود در بدن) نیز وجود داشته باشند.

انواع مختلف سلول‌های گلیا با خصوصیات شبیه آستروگلیا در اعضای دیگری از بدن (ازجمله پانکراس و ریه‌ها) یافت شده‌اند، اما عملکرد آن‌ها به‌خوبی درک نشده است. این امر باعث شد پژوهشگران مطالعه‌ی جدید در قلب به دنبال انواع جدید سلول‌ها بگردند. نینا کیکل کوری زیست‌شناس دانشگاه نوتردام می‌گوید: «فکر می‌کردم اگر بتوانیم قطعه سلولی جدیدی را برای پازل قلبی‌عروقی پیدا کنیم، پایه‌ای برای کارهای آینده خواهد بود».

ترکیبی از تکنیک‌های علمی (ازجمله تصویربرداری زمان‌گریز و توالی‌یابی سلول تک) وجود نکسوس گلیا را در گورخرماهی، موش و بافت انسان در سلول‌هایی که به‌نظر می‌رسد از عملکرد و تنظیم قلب پشتیبانی می‌کنند، آشکار کرد.

درحالی‌که درحال‌حاضر فقط وجود این نوع سلول‌ها کشف شده است، کسب دانش درمورد نقش‌ها و عملکردهای آن‌ها به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. ممکن است سلول‌های جدید با شرایط پزشکی مختلفی ازجمله عارضه‌ای که نوروپاتی اتونومیک نامیده می‌شود، ارتباط داشته باشند. نوروپاتی اتونومیک ناشی از اختلال در عملکرد طبیعی سیستم عصبی خودمختار است که مغز از آن برای کنترل فرایندهای فیزیولوژیکی غیرارادی مانند ضربان قلب و تنفس استفاده می‌کند.

یکی دیگر از مسیرهای احتمالی پژوهش‌های آینده، تجزیه‌و‌تحلیل ارگان‌های کلیدی دیگر بدن برای یافتن سلول‌هایی شبیه نکسوس گلیا است. آن‌ها می‌توانند در اعضای دیگر پنهان باشند و مخفیانه از عملکرد سیستم‌های زیستی ما حمایت کنند.

این پژوهش در مجله‌ی PLOS Biology منتشر شده است.

دانشمندان قادرند باورهایشان را در مواجه با نتایج مغایر تغییر دهند؛ شما چطور؟ FDA اولین دارو را برای علت ژنتیکی کوتاه‌قامتی تأیید کرد آیا کودکان در رحم مادر گریه می‌کنند؟ با ده سرطان مرگبار آشنا شوید آخرالزمان زامبی؛ چگونه ویرایش ژنتیکی می‌تواند به فاجعه بینجامد؟ منبع sciencealert
متن خبر

درباره مهندسین برتر

مجتمع فنی آموزشی مهندسین برتر با 20 سال سابقه ، با ارائه مدرک فنی و حرفه ای با کد بین المللی و انجام تعمیرات تخصصی موبایل و توزیع قطعات موبایل فعالیت دارد .

ایمیل: info@gsmbartar.com

پیوند های مفید
نماد اعتماد
آدرس

آدرس آموزشگاه : استان البرز، شهر کرج، سه راه گوهر دشت، ابتدای بلوار یادگار امام، نبش کوچه شهید جوادی، ساختمان علی طبقه اول

تلفن آموزشگاه: 34452008 (026)

واتس اپ : 09395431515 ( مشاوره رایگان )

آدرس شعبه : استان البرز، شهر کرج، خیابان دانشکده، روبروی پاساژ دانشکده، نبش کوچه گلستان 

تلفن شعبه: 32283470 (026)

واتس اپ : 09027803311 ( مشاوره رایگان )

تمامی حقوق برای سایت مهندسین برتر محفوظ می باشد.

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday