پرتره‌های خیره‌کننده از پرندگان کمیاب و در حال انقراض

پرتره اغلب تلاش می‌کند تا ماهیت مدل، احساسات، شخصیت و افکارش را به‌تصویر بکشد. برای عکاسی مانند تیم فلک، سوژه‌های حیوانی به‌اندازه‌ی مدل‌های انسانی جذاب و صمیمی هستند.

تیم فلک هنرمند ساکن لندن است که به‌دلیل کار با گونه‌های در حال انقراض و سگ‌ها و پرندگان کمیاب شناخته شده است. فلک با تکیه بر مجموعه‌آثار پربار خود به عکاسی از خودنماترین و رنگارنگ‌ترین و پراحساس‌ترین پرندگان در سراسر جهان ادامه می‌دهد. این پرتره‌ها بیننده و پرندگان را به‌هم متصل و پیوندی عمیق بین قلمرو انسان و حیوان ایجاد می‌کند.

برخی از موضوعات اخیر فلک عبارت‌اند از: پرستوی دریایی اینکا و توکان توکو (توکان غول‌پیکر). نژاد اینکا سبیل سفید مشخصی دارد که به پرنده‌ی لبخند عجیبی بخشیده است که گویا تا چشمان تیره‌اش کشیده شده‌اند. فلک در اینستاگرامش نوشته است که نژاد اینکا برایش سالوادور دالی دنیای پرندگان است.

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضپرستوی دریایی اینکا

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضتوکان توکو

درمقابل خنده‌ی جذاب اینکا، هندسه‌ی رنگارنگ توکان توکو و نگاه محکمش جلوه‌ای از قدرت دارد. همان‌طور‌که در تصویر فلک از جوجه توکان مشاهده می‌کنید، جوجه‌های توکان زندگی خود را با پرهایی بسیار کم‌رنگ‌تر از پرنده‌ی بالغشان آغاز می‌کنند.

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضجوجه‌ی توکان

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضخروس‌سنگی آند

این پرتره‌های حسی از پرندگان به‌خوبی می‌توانند تماس چشمی و همدلی در انسان را برانگیزانند. فلک تاکنون پنج کتاب از عکس‌های حیوانات منتشر کرده است که در میان این تصاویر خیره‌کننده، موجوداتی مانند اسب و پاندا و پنگوئن نیز وجود دارد. اگرچه ممکن است بینندگان بتوانند انعکاس احساسات انسانی را در چهره‌ها و ژست‌های این سوژه‌های حیوانی مشاهده کنند، فلک به چیزی بیش از این ارتباط یک‌طرفه امیدوار است.

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضجغد سفید

کار او تغییر پارادایم از انسان‌انگاری (تعبیر انسان‌گونه از هر نوع مفهوم یا چیزی که الزاما ویژگی یا شکل انسانی ندارد) به ردکردن انسان‌محوری (انسان سرچشمه‌ی تمام ارزش‌ها) را ترویج می‌دهد. آیا انسان‌ها می‌توانند خود را در میان موجودات زنده از مرکز توجه خارج کنند؟ آیا می‌توانیم از نسبت‌دادن صرف احساسات خود به حیوانات فراتر برویم و تجربیات منحصربه‌فرد گونه‌های دیگر را مانند تجربیات خودمان مهم بدانیم؟ درحالی‌که ممکن است احساسات انسانی را در پرتره‌های خیره‌کننده پرندگان مشاهده کنیم، وقتی سعی کنیم «انسانیت» را پشت‌سر بگذاریم، چه چیز دیگری برای دیدن وجود خواهد داشت؟

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضچرخ‌ریسک نیزار

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضشیرجه‌ی پنگوئن‌های جنتو

مقاله‌ی مرتبط:

پرتره‌های پرندگان سرشار از احساس هستند. بینندگان معمولا تمایل دارند با نسبت‌دادن احساسات خود حیوانات را انسان‎‌انگاری کنند. فلک امیدوار است که کارش ارتباطی بین انسان‌ها و سایر اعضای قلمرو حیوانات ایجاد کند. او می‌خواهد با این کار به تمرکززدایی از تجربیات انسان کمک کند و اذهان را برای بررسی نحوه‌ی ارتباط ما با حیوانات دیگر و تجربیات آن‌ها در زمین باز کند.

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضکاکل‌پری هیمالیا

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضکبوتر یعقوبی

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضمنقارپهن دم‌دراز

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضمرغ شاخ‌دار لاشخور

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضخروس نقره‌ای لهستانی

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضکبوتر نیکوبار

 پرندگان کمیاب و در حال انقراضطوطی کاکلی

برای دیدن تصاویر بیشتر از پرندگان در خطر انقراض و سایر حیوانات، می‌توانید به صفحه اینستاگرام تیم فلک مراجعه کنید.

***

امیدواریم از این قسمت شاتر لذت برده باشید. دیدگاه شما درباره‌ی هدف عکاس از پرتره‌های پرندگانش چیست؟ آیا شما هم به انسان‌نگاری حیوانات علاقه یا عادت دارید؟ آیا فکر می‌کنید دوری‌کردن از انسان‌نگاری و انسان‌محوری باعث می‌شود تا دید کامل‌تری به حیوانات پیدا کنیم؟

حال‌وهوای زمستانی با تصاویر زیبا از برف و سرما رامبراند چگونه افکار و احساسات خود را با سلف‌پرتره‌‌هایش بیان کرد؟ بهترین‌های سال ۲۰۲۱؛ ۳۰ عکس برتر از سراسر جهان برندگان جوایز عکاسی ادوبان در سال ۲۰۲۱ تصاویر برنده مسابقه «هسل بلاد مسترز ۲۰۲۱» منبع mymodernmet
متن خبر

درباره مهندسین برتر

مجتمع فنی آموزشی مهندسین برتر با 20 سال سابقه ، با ارائه مدرک فنی و حرفه ای با کد بین المللی و انجام تعمیرات تخصصی موبایل و توزیع قطعات موبایل فعالیت دارد .

ایمیل: info@gsmbartar.com

پیوند های مفید
نماد اعتماد
آدرس

آدرس آموزشگاه : استان البرز، شهر کرج، سه راه گوهر دشت، ابتدای بلوار یادگار امام، نبش کوچه شهید جوادی، ساختمان علی طبقه اول

تلفن آموزشگاه: 34452008 (026)

واتس اپ : 09395431515 ( مشاوره رایگان )

آدرس شعبه : استان البرز، شهر کرج، خیابان دانشکده، روبروی پاساژ دانشکده، نبش کوچه گلستان 

تلفن شعبه: 32283470 (026)

واتس اپ : 09027803311 ( مشاوره رایگان )

تمامی حقوق برای سایت مهندسین برتر محفوظ می باشد.

×

مهندسین برتر

×