قفل RMM و KG State و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

درگذشته برای تأمین امنیت تلفن‌های همراه روش‌های مختلفی به‌کاربرده می‌شد که سیر تکاملی آن از ابتدایی‌ترین حالت‌های ممکن یعنی قفل با چند عدد که به pin code معروف بود شروع و بعدها با تکامل یافتن این نوع قفل‌ها به سمت قفل‌های عبارتی یا همان password و سپس قفلهای بیومتریک حرکت کرد. در این محتوا قصد داریم یکی از رویکردهای امنیتی جدید شرکت سامسونگ به نام قفل RMM یا ( RMM State ) یا به عبارتی دیگر KG State را موردبررسی قرار دهیم.

شاید بتوان گفت RMM و KG State رابطه تنگاتنگی با قفل FRP دارد چرا که تقریبا هدف از ارائه این دو بحث امنیتی یکی بوده و آن جلوگیری از استفاده غیرمجاز افرادی غیر از مالک دستگاه بوده است.

 

قفل RMM چگونه و با چه هدفی ساخته شد؟

به‌طور خلاصه به اهمیت موضوع امنیت پرداختیم اما باید بگوییم rmm و KG State یکی از جدیدترین رویکردهای امنیتی شرکت سامسونگ بوده که بسیار سرسختانه در مقابل حملات نقض‌کننده حفظ حریم شخصی مقابله می‌کند.

rmm و KG State تنها جهت حفظ اطلاعات ساخته نشده است بلکه یک نوع قفل نرم‌افزاری است که کاربر را مجبور خواهد کرد تنها از رام‌های اصلی و اورجینال شرکت استفاده نمایند.

امروزه روت کردن دستگاه‌های هوشمند اندرویدی و یا نصب کاستوم رام و کاستوم ریکاوری تا حدودی رایج شده است که با مطرح شدن قفل RMM جلوی این کارها تا حدودی گرفته میشود هر چند که این متدهای امنیتی نیز با ضعفهایی همراه هستند و میتوان با روشهایی از این موانع امنیتی عبور کرد.

قفل rmm و KG State به‌منظور جلوگیری از سرقت نیز طراحی‌شده است به‌طوری‌که تلفن همراه هوشمند با یک سیم‌کارت همگام‌سازی شده و زمانی که سیم‌کارت دیگری غیر از سیم‌کارت همگام‌سازی شده درون دستگاه قرار گیرد قفل rmm مانع از فعال شدن و روشن شدن تلفن همراه هوشمند شما خواهد کرد و این کار امنیت تلفن‌های همراه در زمان سرقت را بالاتر خواهد برد و سارق نمی‌تواند به‌راحتی از تلفن همراه شما استفاده نماید.

RMM Lock

RMM Lock

بررسی وضعیت قفل RMM و KG State روی تلفن همراه هوشمند

اگر شما نیز علاقه‌مند هستید تا بدانید rmm بر روی دستگاه هوشمند شما فعال است یا خیر می‌توانید از روش‌های زیر و توجه به نکات آن برای پی بردن به فعال بودن یا غیرفعال بودن آن اقدام نمایید.

  • اگر شما اقدام به نصب ریکاوری‌های شخصی‌سازی‌شده و غیررسمی کنید با پیامی مواجه خواهید شد که به شما گفته می‌شود شما تنها اجازه نصب ریکاوری‌های باینری مجاز و اصلی را دارا هستید.
  • اگر قفل rmm در دستگاه هوشمند شما فعال باشد در قسمت تنظیمات دستگاه هوشمند شما و در منوی مربوط به Developer که پس از ۷ بار لمس build number گوشی برای توسعه دهنگان و دسترسی به تنظیمات بیشتر فعال می‌شود قادر به مشاهده گزینه مربوط به OEM نیستید.
  • اگر دستگاه هوشمند شما در حالت دانلود یا به‌اصطلاح Download Mode قرار داشته باشد، عبارت ذیل می‌تواند نشان‌دهنده فعال بودن حالت rmm در دستگاه شما باشد: rmm state = Prenormal و یا rmm state = Lock همچنین امکان دارد به جای rmm نوشته شده باشد KG State که در حقیقت هر دو عملکرد مشابهی دارند.
روشن بودن قفل rmm

روشن بودن قفل rmm

 

مثالی از کاربرد قفل rmm و KG State در دستگاه‌های هوشمند

در این مطلب پیش‌تر به موارد استفاده قفل rmm اشاره شد اما اکنون قصد داریم بررسی‌ دقیق‌تری انجام دهیم، فرض کنید تلفن همراه شما دزدیده‌شده است و یا آن را گم‌کرده‌اید در این حین اگر شخصی تلفن همراه شمارا پیدا کند و بخواهد از آن استفاده کند قطعاً نیاز به استفاده از یک سیم‌کارت دیگر دارد که در حالت فعال بودن قفل rmm این امر غیرممکن خواهد بود.

یا اگر در همین زمان فردی که تلفن همراه شما اکنون در دست اوست بخواهد اطلاعات شمارا پاک کند و یا به‌اصطلاح عمل بازگردانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهد قاعدتاً در تمامی تلفن‌های هوشمند دستگاه مجدد راه‌اندازی خواهد شد اما زمانی که دستگاه شما دارای قفل rmm باشد پس از روشن شدن درخواستی برای اتصال به اینترنت نمایش داده خواهد شد و پس از اتصال الزاماً باید از حساب کاربری شما در گوگل استفاده کند در غیر این صورت نمی‌تواند از گوشی استفاده کند و از آنجایی‌که همچنین امکان نصب کاستوم ریکاوری‌ها و رام‌های متفرقه را به دلیل وجود قفل rmm و KG State ندارد عملاً دستگاه شما فایده جز قطعات موجود روی آن برای وی نخواهد داشت و نمی‌تواند استفاده‌ی بهینه‌ای از آن انجام دهد (البته همانطور که قبلا هم گفتیم RMM Lock را میتوان دور زد).

با ما باشید به زودی با آموزش دور زدن قفل rmm … .

درباره مهندسین برتر

مجتمع فنی آموزشی مهندسین برتر با 20 سال سابقه ، با ارائه مدرک فنی و حرفه ای با کد بین المللی و انجام تعمیرات تخصصی موبایل و توزیع قطعات موبایل فعالیت دارد .

ایمیل: info@gsmbartar.com

پیوند های مفید
نماد اعتماد
آدرس

آدرس آموزشگاه : استان البرز، شهر کرج، سه راه گوهر دشت، ابتدای بلوار یادگار امام، نبش کوچه شهید جوادی، ساختمان علی طبقه اول

تلفن آموزشگاه: 34452008 (026)

واتس اپ : 09395431515 ( مشاوره رایگان )

آدرس شعبه : استان البرز، شهر کرج، خیابان دانشکده، روبروی پاساژ دانشکده، نبش کوچه گلستان 

تلفن شعبه: 32283470 (026)

واتس اپ : 09027803311 ( مشاوره رایگان )

تمامی حقوق برای سایت مهندسین برتر محفوظ می باشد.

×

مهندسین برتر

×