فرحزاد کجاست؟

منطقه فرحزاد یکی از بهترین تفرجگاه‌های شهر تهران است و گردشگران بسیاری در طول سال و به‌خصوص در روزهای پایانی هفته برای بازدید از این منطقه خوش آب و هوا به‌سمت دره فرحزاد می‌روند.

هوای ناسالم پایتخت در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات ساکنان تهران است و وجود ییلاق‌های خوش آب و هوا در این شهر به‌شکل قابل‌توجهی کیفیت زندگی مردم ساکن تهران را تغییر می‌دهد. منطقه فرحزاد یکی از بهترین تفرجگاه‌های پایتخت است و گردشگران بسیاری در طول سال و به‌خصوص در روزهای پایانی هفته برای بازدید از این منطقه خوش آب و هوا به‌سمت دره فرحزاد می‌روند. منطقه فرحزاد و جاذبه‌های اطراف آن از بهترین جاهای دیدنی تهران هستند.

موقعیت جغرافیایی مناسب فرحزاد سبب افتتاح باغ‌رستوران‌های متعدد در این منطقه شده است. در بازدید از این ییلاق زیبا ضمن لذت از مناظر طبیعی آن می‌توانید زمانی را به استراحت در کافه رستوران‌ها و باغچه‌های خانوادگی فرحزاد اختصاص دهید. برای آشنایی با دیدنیهای فرحزاد و بهترین باغ رستوران‌های آن در ادامه با ما همراه شوید.

آنچه می‌خواهید درباره فرحزاد بدانید:

فرحزاد کجاست؟

منبع عکس: سایت aminmana، عکاس نامشخص

فرحزاد یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین مناطق تهران است که ساکنان پایتخت و گردشگران در طول سال از آن بازدید می‌کنند. این منطقه در روزهای تعطیل و پایان هفته‌ها بسیار شلوغ می‌شود و به‌سختی می‌توان جایی برای پارک خودروها پیدا کرد. موقعیت جغرافیایی مناسب دره فرحزاد و آب و هوای مطلوب آن سبب راه‌اندازی رستوران‌ها و باغچه‌های خانوادگی شده است و بسیاری افراد برای صرف غذا در محیطی سرسبز به این منطقه می‌روند.

فرحزاد در شمال غربی تهران، بین مناطق دو و پنج شهرداری قرار دارد و بخشی از منطقه شمیرانات است. ارتفاع این منطقه به حدود هزار و ۸۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد و به کوه‌های البرز منتهی می‌شود. منطقه فرحزاد از ییلاقی‌ترین مناطق شهر تهران است و در فصل تابستان درختان اطراف آن پر از توت‌های آبدار می‌شوند. انتهای شمالی فرحزاد در کوه‌های البرز شمالی‌ترین نقطه پایتخت به حساب می‌آید.

گل های رنگارنگ در مسیر ورودی رستوران بیستون فرحزاد

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران بیستون فرحزاد

فرحزاد از شمال به مناطق سعادت آباد و شهرک غرب، از جنوب به مناطق پونک و مرزداران، از شرق به خیابان گلپاد و جاده قدیم امامزاده داوود و از غرب به دره و رودخانه فرحزاد می‌رسد. بخش غربی دره فرحزاد تا بزرگراه یادگار امام امتداد دارد و مرز شرقی این منطقه شهرک‌های مسکونی مشرف به تپه‌های فرحزاد در مسیر جاده امامزاده هستند.

منطقه فرحزاد یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین مناطق ییلاقی در شمال غربی تهران در دامنه‌ کوهستان البرز است

دسترسی به منطقه فرحزاد از بزرگراه یادگار امام و بلوار فرحزادی در شهرک غرب به‌سادگی امکان‌پذیر است. برای تردد به این منطقه در طول روزهای هفته هیچ محدودیت ترافیکی وجود ندارد و برای ورود به فرحزاد باید بزرگراه یادگار امام را تا انتها طی کنید. خیابان‌ گلپاد از شرق و خیابان‌های کوهسار و صحرا نیز به جنوب فرحزاد دسترسی دارند.

استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای تردد به منطقه فرحزاد نیز گزینه‌ای مناسب است. با استفاده از خطوط مترو، اتوبوسرانی و تاکسیرانی می‌توانید خود را به این منطقه برسانید. مناطق سعادت آباد و شهرک غرب به‌سمت سه راه فرحزادی مسیر اتوبوسرانی دارند و اتوبوس‌های بی‌آر‌تی در مسیر بزرگراه اشرفی اصفهانی نیز به فرحزاد می‌رسند. در میدان‌های صادقیه و پونک نیز اتوبوس و تاکسی به مقصد فرحزاد تردد می‌کنند.

برای تردد به منطقه فرحزاد با استفاده از مترو باید خود را به ایستگاه میدان صنعت برسانید و سپس در بلوار فرحزادی با تاکسی به فرحزاد بروید. با مترو می‌توانید تا میدان صادقیه نیز بروید و ادامه مسیر را با تاکسی طی کنید.

 • آدرس فرحزاد: شمال غربی تهران، انتهای بزرگراه یادگار امام، دره فرحزاد (مشاهده روی نقشه)

تاریخچه فرحزاد

درختان سبز دره فرحزاد زیر نور خورشید

منبع عکس: همشهری آنلاین، عکاس نامشخص

فرحزاد در گذشته روستایی خوش‌آب‌وهوا بود که در دره‌ای ییلاقی قرار داشت. بیشتر ساکنان این روستا با کشاورزی و باغداری روزگار می‌گذراندند و به‌دلیل عبور زائران امامزاده داوود از این منطقه در بهار و تابستان، بومیان فرحزاد در این زمان‌ها با کرایه قاطر به مسافران کسب درآمد می‌کردند. دره فرحزاد بین منطقه کن و تجریش قرار داشت و به‌دلیل آب و هوای مطلوب آن، ساکنان تهران در فصل‌های گرم به این منطقه سفر می‌کردند و تابستان را در این روستا می‌گذراندند.

ساخت روستای فرحزاد در زمان‌های دور را به مستوفی الممالک و در زمان حکومت ناصرالدین شاه نسبت می‌دهند. شهرت روستای فرحزاد به مرور زمان به‌دلیل اتراق شبانه زائران امامزاده داوود در آن بیشتر شد. با گذشت زمان، مسافران بیشتری برای لذت از آب‌وهوای خوب این روستای ییلاقی به فرحزاد رفتند و در این روستا خانه اجاره کردند. روستای فرحزاد برخلاف دیگر روستاهای اطراف تهران مانند آهار و شکرآب بن‌بست نبود و مسیر ارتباطی داشت که سبب جذب مسافران بیشتر می‌شد؛ به این ترتیب رونق اقتصادی جالب‌توجهی در این منطقه به وجود آمد.

رودخانه فرحزاد در پاییز از نمای نزدیک

رودخانه فرحزاد، منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

در حال حاضر منطقه فرحزاد بخشی از شهر تهران است که به‌دلیل موقعیت ییلاقی آن مورد توجه ساکنان پایتخت قرار می‌گیرد و به سه محله تقسیم می‌شود. فرحزاد بالا در شمال بزرگراه یادگار امام، فرحزاد پایین در جنوب بزرگراه یادگار امام و محله امامزاده، بخش‌های مختلف منطقه فرحزاد هستند.

در اسناد تاریخی موجود نام منطقه فرحزاد را به‌صورت «فره زاد» نوشته‌اند. وجه تسمیه این منطقه را آب فراوان و منابع غنی طبیعی آن می‌دانند؛ زیرا فره زاد به معنی «توشه فراوان» است. به مرور زمان این نام به‌صورت امروزی آن یعنی فرحزاد درآمد که این نام از ترکیب واژه فرح به معنی شادی و نشاط با زاد به معنی مولد به وجود آمده است؛ به این ترتیب امروزه وجه تسمیه این نام را طبیعت زیبا و زندگی بخش این منطقه می‌دانند.

دره فرحزاد

درختان پاییزی در مسیر دره فرحزاد

منبع عکس: سایت wikiloc، عکاس نامشخص

دره فرحزاد در بخش غربی منطقه فرحزاد قرار دارد و محل پیدایش نخست این روستا بوده است. موقعیت این دره سبب اعتدال هوا در روزهای گرم سال می‌شود و به همین دلیل، برای فرار از گرمای هوای تابستان در شهر تهران می‌توان به این دره ییلاقی پناه برد. در این منطقه می‌توانید ضمن لذت از کافه رستوران‌های سنتی و متنوع، از پیاده روی در طبیعت نیز لذت ببرید و عکس‌هایی زیبا بگیرید.

دره فرحزاد بین مناطق پونک و سعادت آباد واقع شده است و رودخانه فرحزاد در آن جریان دارد. این دره در دامنه‌های کوهستان البرز قرار گرفته است و نزدیک به ۱۰ کیلومتر طول دارد. دره فرحزاد از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و از جنوب به بزرگراه یادگار امام می‌رسد. بوستان نهج البلاغه در حال حاضر از برجسته‌ترین تفرجگاه‌های شمال غرب تهران و مشرف به این دره است.

دره فرحزاد از نمای بالای بزرگراه یادگار امام

بوستان نهج البلاغه در دره فرحزاد، منبع عکس نامشخص

بخش عمده‌ای از ساکنان بومی و قدیمی در فرحزاد در این محدوده زندگی می‌کردند؛ اما در طول سالیان اخیر جمعیت زیادی برای لذت از آب و هوای این منطقه در آن ساکن شده‌اند. ساکنان قدیمی روستای فرحزاد در این دره دام‌های خود را به چرا می‌بردند. زمین‌های اطراف دره فرحزاد در گذشته پوشیده از یونجه بود و به همین دلیل، دامداری در این منطقه رونق داشت.

در حال حاضر دره فرحزاد تفرجگاهی زیبا در شمال غربی تهران است که گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. گرچه از محصولات کشاورزی سابق در گاری‌های چوبی خبری نیست، این گاری‌ها محل فروش باقالی، لبو، لواشک، آلوچه، گردو و شاتوت شده‌اند. در فصل تابستان که درختان توت این منطقه به بار می‌نشینند، دره فرحزاد رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. گشت و گذار در دره فرحزاد در تمام فصل‌های سال برای گردشگران جذاب است و خاطراتی مانا می‌سازد.

رودخانه فرحزاد

رودخانه فرحزاد در جوار درختان سبز در دره فرحزاد

منبع عکس نامشخص

رودخانه فرحزاد یکی از جاذبه‌های طبیعی پرطرفدار در دره فرحزاد است. این رودخانه با عبور از این دره و بزرگراه همت شرق، به رودخانه کن می‌ریزد. اطراف رودخانه فرحزاد از بهترین ییلاق‌های شهر تهران هستند و گردشگران زیادی در طول سال در این منطقه اتراق می‌کنند.

رودخانه فرحزاد نقش بسزایی در سرسبزی دره فرحزاد و بوستان‌های اطراف آن دارد و در ادامه مسیر خود به رودخانه کن می‌ریزد

رودخانه فرحزاد در گذشته سبب سرسبزی روستای فرحزاد می‌شد و نقش بسزایی در آبادانی این منطقه داشت. در حال حاضر نیز این رودخانه باعبور از بزرگراه همت و پارک پردیسان تاثیر قابل‌توجهی بر زیبایی فضای سبز این مناطق می‌گذارد. متاسفانه در سال‌های اخیر عدم توجه به حریم این رودخانه و محیط زیست اطراف آن، آسیب‌های جدی به بستر رودخانه فرحزاد و باغ‌های این منطقه وارد کرده است. با توجه به ارزش بالای این رودخانه در پایتخت و اثر حیات بخش آن به طبیعت اطراف دره فرحزاد، امید است در آینده اهتمام بیشتری در حفاظت از رودخانه فرحزاد صورت گیرد.

در بازدید از رودخانه و دره فرحزاد به خاطر داشته باشید، این منطقه از مهم‌ترین ذخایر طبیعی تهران است. وجود این ییلاق در تهران شلوغ با آلودگی‌های گسترده برای همه ساکنان پایتخت ضروری است؛ پس از ایجاد هر نوع آلودگی در محیط فرحزاد و آسیب به منابع طبیعی این دره مانند رودخانه آن پرهیز کنید و در حفط و حراست از این طبیعت ارزشمند بکوشید.

بهترین زمان بازدید از فرحزاد

آلاچیق های رستوران فرحزاد و درختان سبز آن در روز آفتابی

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران باغ بهشتی

منطقه فرحزاد به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود، آب و هوای مطبوعی در بیشتر روزهای سال دارد. بهترین زمان برای بازدید از این ییلاق پایتخت فصل بهار است. در این زمان طبیعت فرحزاد تماشایی و پوشیده از شکوفه‌های رنگارنگ می‌شود. در فصل تابستان نیز این منطقه نسبت به سایر مناطق داخلی تهران هوای خنک‌تری دارد.

دره فرحزاد در فصل بهار مملو از شکوفه‌های رنگارنگ می‌شود و رودخانه فرحزاد در این زمان پر آب‌ترین حالت خود را دارد

مناظر طبیعی دره فرحزاد و مسیر امامزاده داوود نیز در بهار و تابستان زیبا و سرسبز هستند. گرچه گردشگران زیادی فصل‌های بهار و تابستان را برای بازدید از این منطقه انتخاب می‌کنند، پاییز و زمستان فرحزاد نیز زیبایی‌های وصف ناپذیری دارد. در فصل پاییز درختان رنگارنگ می‌شوند و آب و هوا برای علاقه‌مندان به گردشگری در روزهای بارانی و ابری بسیار دلپذیر است. در روزهای برفی زمستان نیز سراسر درختان این منطقه سفیدپوش می‌شوند و مناظری زیبا در طبیعت فرحزاد پدید می‌آید.

صرف غذا در رستوران‌های فرحزاد در تمام سال امکان‌پذیر است. باغ‌ رستوران‌های این منطقه در روزهای سرد سال آلاچیق‌ها و تخت‌های خود را می‌پوشانند و امکانات گرمایی مناسب در آن‌ها تعبیه می‌کنند؛ به همین جهت گردشگران زیادی برای لذت از زیبایی‌های فصل زمستان در تهران، به باغ رستوران‌های فرحزاد می‌روند.

جاهای دیدنی فرحزاد

درختان سبز دره فرحزاد کنار رودخانه فرحزاد

منبع عکس: ایسکا نیوز، عکاس نامشخص

منطقه فرحزاد جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متنوعی دارد که بازدید از آن‌ها برای علاقه‌مندان گردشگری داخل شهر بسیار لذتبخش خواهد بود. گرچه ساختار روستایی این منطقه مانند گذشته نیست، هنوز طبیعت اطراف آن سرسبز و تماشایی است.

دره و رودخانه فرحزاد از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند. گشت و گذار در طبیعت این منطقه می‌تواند خستگی و استرس‌های زندگی شهری را از شما دور کند. آب و هوای دره فرحزاد به‌شکل محسوسی با سایر مناطق داخل پایتخت تفاوت دارد و به همین دلیل اتراق در این دره و در جوار رودخانه آن به‌خصوص در روزهای گرم سال دلپذیر است.

امامزاده صالح فرحزاد، امامزاده ابوطالب و قبرستان‌های قدیمی در جوار این بقعه‌‌ها، از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی منطقه فرحزاد هستند

منطقه فرحزاد در گذشته مسیر پیمایش مردم به‌سمت امامزاده داوود به شمار می‌رفت و در حال حاضر نیز سه مقبره در این منطقه را متعلق به امامزادگان ابوطالب، صالح و یکی از نوادگان امامزاده داوود می‌دانند. امامزاده صالح فرحزاد در شمال غربی این منطقه قرار دارد و قدمت آن به سال ۹۸۶ هجری ی‌رسد. بنای مستطیل شکل امامزاده ابوطالب نیز در انتهای شمالی فرحزاد واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قاجار می‌رسد و بخش‌های مختلف آن را در زمان پادشاهی فتحعلی شاه، محمد شاه و ناصرالدین شاه بنا ساخته‌اند.

از دیگر دیدنیهای تاریخی در منطقه فرحزاد می‌توان به قبرستان‌های حوالی امامزاده ابوطالب و امامزاده صالح اشاره کرد. سنگ قبرهای این گورستان‌ها به‌صورت عمودی بالای قبرها قرار گرفته‌اند و قدمت گورهای این آرامستان‌ها به حدود ۲۰۰ سال قبل می‌رسد. قبرهای این گورستان به ساکنان بومی فرحزاد تعلق دارند.

 • قبرستان فرحزاد با درختان بلند و سبز
 • پلکان ورودی امامزاده صالح فرحزاد و گنبد امامزاده از نمای پایین
 • مسیر پیاده روی در دره فرحزاد از نمای بالا
 • ورودی امامزاده ابوطالب فرحزاد از نمای پایین پلکان

منبع عکس‌ها: سایت فرحزاد، عکاسان نامشخص

زورخانه شهدای فرحزاد با قدمت بیش از ۵۰ سال از قدیمی‌ترین سالن‌های ورزشی در تهران است که در سال‌های اخیر به‌شکل کامل بازسازی شد. گود این زورخانه در گذشته خاکی بود؛ اما به مرور زمان به سالن ورزش باستانی تبدیل شد. حمام فرحزاد نیز یکی از قدیمی‌ترین بناهای این منطقه به شمار می‌رود که متاسفانه در طول سال‌های اخیر به‌شدت تخریب شده است.

حمام تاریخی ۳۰۰ ساله فرحزاد مقابل حسینیه اعظم این منطقه قرار دارد و هنوز هیچ اقدامی برای ثبت‌نام این اثر ملی و بازسازی آن صورت نگرفته است. دیوارهای این حمام را از ساروج و کاهگل ساخته‌اند و سقف گنبدی و بلند آن معماری کاملا سنتی دارد. نورگیر سقف در نوک گنبد قرار گرفته است و رختکن، حوضچه و خزینه بخش‌های مختلف این حمام تاریخی هستند.

بهترین باغ رستوران های فرحزاد

گلدان های رنگی روی نرده های چوبی در ورودی رستوران بیستون فرحزاد

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران بیستون فرحزاد

رستوران‌های فرحزاد از بهترین جاذبه‌های این منطقه خوش آب و هوا هستند و بسیاری از آن‌ها سفره خانه‌های سنتی و باغچه‌های خانوادگی در فضای باز نیز دارند تا بتوانید در فضای باز غذای خود را میل کنید. از جگرکی‌ و کبابی تا لوکس‌ترین رستوران‌ها در این منطقه به چشم می‌خورند و روزهای تعطیل و پایانی هفته این رستوران‌ها شلوغ‌ترین زمان خود را می‌گذرانند. در ادامه به معرفی بهترین باغ رستوران‌های فرحزاد می‌پردازیم.

باغ رستوران حسین

نمای داخل رستوران حسین فرحزاد با تخت های فضای باز

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران حسین

باغ رستوران حسین یکی از زیباترین رستوران‌های فرحزاد است که سالن، آلاچیق و تخت در فضای باز در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. محیط باز این رستوران را با گلکاری‌ها و فانوس‌های زیبا تزئین کرده‌اند و بالکن چوبی، آب‌نماها و حوض آبی رنگ آن فضایی بسیار دلنشین به وجود آورده‌اند. نمای آجری این رستوران نیز با پنجره‌های رنگی، شمشادها و درختان کهنسال مقابل آن، حال و هوایی سنتی به محیط داخلی رستوران حسین بخشیده‌اند.

رستوران حسین انواع غذاهای سنتی ایرانی مانند انواع کباب‌، ماهی قزل آلا، پلوهای اصیل ایرانی و دیزی سنگی را به‌همراه انواع سالاد و پیش غذاهای ایرانی به مشتریان ارائه می‌دهد. اگر برای صرف عصرانه به این رستوران می‌روید نیز کافه رستوران حسین انواع قهوه، بستنی، دمنوش‌های سنتی و نوشیدنی‌های طبیعی را در منوی خود دارد.

 • آدرس: بزرگراه یادگار امام، فرحزاد شمالی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۵-۲۲۱۳۵۰۰۳-۰۲۱
 • ساعت کار: ۱۲ ظهر تا ۱۱ شب

باغ رستوران دهکده

آلاچیق های آجری رستوران دهکده فرحزاد از نمای کنار

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران دهکده

رستوران دهکده فرحزاد یکی دیگر از باغ رستوران‌های زیبا با دکوراسیون سنتی در منطقه فرحزاد است. در قسمت ورودی این رستوران آبنمایی زیبا به چشم می‌خورد و میان باغ نیز استخری بزرگ با فواره‌های رنگی خودنمایی می‌کند. فضای داخلی رستوران دهکده پر ازدرختان بلند و گلدان‌های سفالی زیباست و تخت‌ها و آلاچیق‌های آجری میان آن‌ها قرار گرفته‌اند. سالن سرپوشیده این رستوران نیز دکوری زیبا و سنتی دارد و دورتادور آن را پنجره‌های رنگی پوشانده‌اند.

رستوران دهکده برای برگزاری مناسبت‌های خانوادگی مانند جشن تولد مناسب است و شب‌ها برنامه موسیقی زنده در آن اجرا می‌شود. در منوی این رستوران فهرستی از انواع غذاهای ایرانی مانند کباب‌ها، پلوهای ایرانی، ماهی قزل آلا،کوفته تبریزی و انواع پیش غذا، سالاد و سوپ دیده می‌شوند. کافه رستوران دهکده نیز انواع دسرها و بستنی‌ها را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 • آدرس: بزرگراه یادگار امام در مسیر جنوب به شمال، بعد از پمپ بنزین، خروجی اول، فرحزاد شرقی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲۲۱۴۱۰۷۰-۰۲۱
 • ساعت کار: ۱۲ ظهر تا ۱۱ شب

رستوران بیستون

میز یلدا کنار تخت های رستوران سنتی بیستون فرحزاد

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران بیستون

رستوران بیستون از دیگر رستوران‌های سنتی با سالن سرپوشیده و فضای باز در فرحزاد است که دکوری کاملا اصیل دارد. پشتی‌ها و پرده‌های این رستوران نقش و نگارهای زیبا از طراحی ایرانی دارند و غذاهای این رستوران در ظروف مسی سرو می‌شوند. این رستوران آلاچیق‌های چوبی در فضای باغ نیز دارد که گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. گلدان‌های رنگی کوچک در بخش‌های مختلف رستوران بیستون به چشم می‌خورند و صدای آب‌نماها در فضای باز رستوران پیچیده است.

رستوران بیستون منوی گسترده‌ای از انواع غذاها و پیش غذاهای ایرانی دارد. دیزی سنگی یکی از محبوب‌ترین غذاهای این رستوران است و انواع دسرها مانند کنافه و باقلوا به‌همراه چای زغالی در رستوران بیستون سرو می‌شوند. اگر برای تماشای مسابقات ورزشی در فضای باز دنبال گزینه‌ای مناسب هستید، این رستوران گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود.

 • آدرس: انتهای بزرگراه اشرفی اصفهانی، فرحزاد، خیابان آبشار (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۴۸۷۴۰۴۵-۰۲۱
 • ساعت کار: ۱۲ ظهر تا ۱۱ شب

مجتمع گردشگری قائم

سینی تنقلات و میوه در مجتمع گردشگری قائم فرحزاد

منبع عکس: صفحه اینستاگرام مجموعه گردشگری قائم

مجتمع گردشگری قائم فرحزاد مجموعه‌ای از رستوران و سفره خانه سنتی با زمین بازی مخصوص کودکان است و یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌ها در منطقه فرحزاد به شمار می‌رود. سالن اصلی این رستوران میز و صندلی‌هایی منبت کاری شده و سن اجرای موسیقی زنده دارد. فضای باز مجموعه قائم نیز با درختان سرسبز و جویبار میان تخت‌ها بسیار مفرح و دلنشین است. فضای گلخانه‌ای این رستوران در محیط باغ قرار دارد و آب‌نما با دکوری جذاب در آن خودنمایی می‌کند.

در رستوران قائم انواع غذاهای سنتی ایرانی مانند کباب‌ها، پلوهای ایرانی، غذاهای دریایی و انواع سوخاری‌ها عرضه می‌شوند. این رستوران محیطی مناسب برای برگزاری جشن‌های خانوادگی دارد و در مناسبت‌هایی مانند شب یلدا در این مجتمع برنامه‌های ویژ اجرا می‌شوند. کافه رستوران قائم نیز انواع نوشیدنی‌های طبیعی و دسرها را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 • آدرس: فرحزاد، خیابان آبشار (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۱۱۴۰۸۸۹-۰۹۱۲
 • ساعت کار: ۱۱ صبح تا یک بامداد

باغ رستوران شکوفه

میز و صندلی سالن روف گاردن رستوران شکوفه فرحزاد

منبع عکس: صفحه اینستاگرام رستوران شکوفه

باغ رستوران شکوفه در ابتدای فرحزاد، رستورانی با سالن سرپوشیده، تراس و فضای روف گاردن بزرگ و زیبا است که دکوراسیونی مدرن دارد. محیط روف گاردن این رستوران برای برگزاری جشن‌های خانوادگی مانند مراسم تولد و جشن عقد موقعیت مناسبی دارد. این رستوران برای علاقه‌مندان به تماشای مسابقات ورزشی نیز مناسب است. اگر برای برگزاری مراسم شخصی میز مورد نظر خود را از قبل رزرو کنید، متناسب با مراسم شما میز را تزئین می‌کنند.

در منوی رستوران شکوفه غذاهای ایرانی، عربی و بین‌المللی به چشم می‌خورد. تنوع بالای غذا در این رستوران توجه مشتریان زیادی را به خود جلب می‌کند. رستوران شکوفه کافه نیز دارد و انواع نوشیدنی‌های طبیعی و دسرهای خوش‌طعم را ارائه می‌دهد. انواع قلیان نیز در رستوران شکوفه عرضه می‌شوند که یکی از آن‌ها قلیان شخصی است و به‌صورت بسته بندی یک‌بارمصرف به مشتریان ارائه می‌شود.

 • آدرس: بزرگراه یادگار امام در مسیر شمال به جنوب، ۱۰۰ متر بعد از ورودی فرحزاد، روبه‌روی ایستگاه اتوبوس، جنب اتوگالری ایمان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲-۲۲۳۸۶۶۰۱-۰۲۱
 • ساعت کار: ۱۱:۳۰ صبح تا ۱۲ شب

جاهای دیدنی اطراف فرحزاد

گنبد و بنای امامزاده داوود تهران زیر آسمان ابری

منبع عکس: سایت پینورست، عکاس نامشخص

امامزاده داوود یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی اطراف فرحزاد است که در گذشته مسیر تردد زائران این امامزاده از این منطقه می‌گذشت. این آرامگاه در منطقه کن قرار دارد و نام آن را در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرده‌اند. نخستین بنای امامزاده داوود در زمان حکومت صفویان بنا شد؛ اما بنای اصلی این آرامگاه را در زمان حکومت قاجار به این مجموعه اضافه کردند. در جوار امامزاده داوود بازارچه‌ای محلی وجود دارد که گشت و گذار در آن پس از زیارت این امامزاده خالی از لطف نیست.

جاده کوهستانی امامزاده داوود در جوار روستاهای کن سولقان و دره سرسبز فرحزاد

منبع عکس: مجله فانزی، عکاس نامشخص

روستاهای ییلاقی کن و سولقان جاذبه‌هایی طبیعی با ظرفیت‌های گردشگری بالا در نزدیکی فرحزاد هستند. طبیعت زیبا، رودخانه‌های جاری، روستاهای خوش‌آب‌وهوا از بهترین جاذبه‌های طبیعی اطراف این روستاها به شمار می‌روند. آبشار سنگان، غار بیوک و دره کشار نیز از زیباترین دیدنیهای این منطقه هستند.

اطراف منطقه فرحزاد پارک‌های متعددی به چشم می‌خورند که ضمن بازدید از فرحزاد و صرف غذا در رستوران‌های آن، می‌توانید زمانی را به پیاده روی و گشت و گذار در این پارک‌ها اختصاص دهید. پارک‌های نهج‌البلاغه و پردیسان در جنوب منطقه فرحزاد از معروف‌ترین بوستان‌های اطراف این ییلاق هستند.

پارک نهج البلاغه تهران از بالا

منبع عکس: سیری در ایران، عکاس نامشخص

بوستان نهج البلاغه یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های تهران است و جاذبه‌هایی مانند پل معلق، یادمان شهدا، سافاری پارک وحشت، شهربازی بیلینو، سرزمین شگفت انگیز، پیست دوچرخه سواری، مسیر پیاده روی چوبی، سینماهای ۶ بعدی، آمفی تئاتر، بانجی جامپینگ و راپل هوایی در آن تعبیه کرده‌اند. در پارک پردیسان نیز باغ وحش، موزه تنوع زیستی پرندگان، سینمای محیط زیست و مدرسه طبیعت دایر هستند که بازدید از آن‌ها برای علاقه‌مندان به حیات وحش جالب توجه خواهد بود.

ژوراسیک پارک تهران و پارک پرواز در منطقه سعادت آباد از دیگر بوستان‌های اطراف فرحزاد هستند. ژوراسیک پارک را با نام پارک دایناسورها نیز می‌شناسند. در این مجموعه تفریحی و آموزشی مجسمه‌هایی بزرگ در اندازه‌های واقعی از دایناسورها به نمایش درآمده‌اند که بازدید از آن‌ها برای کودکان بسیار جالب است.

 • رودخانه فرحزاد به سمت کن در جوار درختان سبز
 • پل معلق پارک نهج البلاغه تهران از نمای بالا
 • دایناسورهای بزرگ در ژوراسیک پارک تهران از نمای دور
 • مسیر پیاده روی در بوستان پرواز سعادت آباد میان چنارهای سبز

منابع عکس‌ها: خبرگزاری شورا، سیری در ایران، خبرگزاری ایرنا، عکاسان نامشخص

پارک پرواز در شمالی‌ترین نقطه منطقه سعادت آباد قرار دارد و عکاسان زیادی برای ثبت چشم‌انداز تهران از این پارک به این بوستان می‌روند. از امکانات پارک پرواز می‌توان لوازم و زمین‌های ورزشی، آلاچیق، شهربازی، فلای لند و زمین بازی کودکان را نام برد. در این پارک تندیس‌هایی زیبا و هنری در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. بوستان‌های گفت و گو و جوانمردان از دیگر پارک‌های نزدیک به فرحزاد هستند که هرکدام از آن‌ها نیز طبیعت زیبا، فضای سبز مناسب برای ورزش و پیاده روی و امکانات تفریحی برای کودکان و بزرگسالان دارند.

در این مقاله به معرفی منطقه فرحزاد و جاهای دیدنی اطراف آن پرداختیم. شما نیز می‌توانید در ادامه تجربه‌های خود از گشت و گذار در این تفرجگاه زیبای تهران را با ما و دیگر کاربران کجارو در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول

فرحزاد کجاست؟

فرحزاد منطقه‌ای ییلاقی در شمال غربی تهران است که از شمال به کوه‌های البرز می‌رسد و اطراف آن محله‌های شهرک غرب، پونک و بزرگراه یادگار امام قرار گرفته‌اند.

دلیل شهرت منطقه فرحزاد چیست؟

فرحزاد در گذشته روستایی خوش آب و هوا بوده و در حال حاضر نیز یکی از مناطق ییلاقی تهران است. باغ رستوران‌های زیبا، طبیعت سرسبز و آب و هوای خوب این منطقه سبب استقبال گردشگران از فرحزاد و شهرت آن شده‌اند.

چگونه به فرحزاد برویم؟

با وسیله نقلیه شخصی از بزرگراه یادگار امام و شهرک غرب می‌توانید به فرحزاد بروید. ایستگاه‌های متروی صادقیه و میدان صنعت نیز دسترسی به فرحزاد را راحت می‌کنند. تاکسی و اتوبوس در این ایستگاه‌ها برای تردد به منطقه فرحزاد وجود دارند.

در فرحزاد چه کار کنیم؟

در فرحزاد می‌توانید به پیاده رودی، گشت و گذار در دره فرحزاد و اتراق کنار رودخانه، عکاسی و صرف غذا در رستوران‌های این منطقه بپردازید.

نویسنده: مینا بهزادی‌منش

متن خبر

درباره مهندسین برتر

مجتمع فنی آموزشی مهندسین برتر با 20 سال سابقه ، با ارائه مدرک فنی و حرفه ای با کد بین المللی و انجام تعمیرات تخصصی موبایل و توزیع قطعات موبایل فعالیت دارد .

ایمیل: info@gsmbartar.com

پیوند های مفید
نماد اعتماد
آدرس

آدرس آموزشگاه : استان البرز، شهر کرج، سه راه گوهر دشت، ابتدای بلوار یادگار امام، نبش کوچه شهید جوادی، ساختمان علی طبقه اول

تلفن آموزشگاه: 34452008 (026)

واتس اپ : 09395431515 ( مشاوره رایگان )

آدرس شعبه : استان البرز، شهر کرج، خیابان دانشکده، روبروی پاساژ دانشکده، نبش کوچه گلستان 

تلفن شعبه: 32283470 (026)

واتس اپ : 09027803311 ( مشاوره رایگان )

تمامی حقوق برای سایت مهندسین برتر محفوظ می باشد.

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday