چگونه در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم

اگر قصد دارید در دنیای ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، در این مقاله شما را با روش‌های انجام این کار آشنا خواهیم کرد.

پیش از هر چیز دقت کنید این مطلب یک توصیه‌ی مالی نیست و صرفا جهت آشنایی کاربران با روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال آماده شده است.

شاید رنگ سبز بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱، باعث شود بسیاری از افراد به آن خوش‌بین باشند؛ اما باید در نظر داشته باشید که دنیای رمزارزها همیشه در فصل سبز به‌ سر نمی‌برد و خطر از دست رفتن سرمایه در این حوزه وجود دارد. مسلما شما هم داستان‌های زیادی در مورد کسب ثروت‌های عظیم برای خریداران اولیه‌ی ارزهای دیجیتال یا ثروت‌های کلان ازدست‌رفته در هارددیسک‌ها یا از بین رفتن کلید‌ کیف پول رمزارزها شنیده‌اید. اگر قصد ورود به این بازار پرهیجان دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

آیا باید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

شاید با شنیدن داستان‌هایی از دوستان که با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال سود زیادی به‌ دست آورده‌اند یا مطالعه مقاله‌های آنلاینی که نشان می‌دهد برخی افراد با خرید دوج کوین میلیونر شده‌اند، اکنون به فومو (FOMO: اصطلاحی در ارزهای دیجیتال که نشان از حس عقب ماندن در بازار دارد) دچار شده‌ باشید و با خود بگویید باید کل پس‌انداز زندگی‌تان را صرف خرید ارزهای رمزنگاری‌شده کنید؛ اما پیش از ورود به دنیای رمزارزها، موارد مهمی وجود دارد که باید حتما به آن‌ها توجه کافی داشته باشید.

ارز دیجیتال

مقاله‌های مرتبط:

به گزارش کوین‌مارکت‌کپ، مهم‌ترین نکته در بازار ارزهای دیجیتال صبر است. اگر می‌خواهید به‌ جای ضربه‌های روحی‌ِ ناشی از ضرر، حس جمع‌آوری سودهای شیرین را تجربه‌ کنید، باید به یک فرد ثابت‌قدم و اطلاعات‌محور تبدیل شوید. به یاد داشته باشید، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، مثل سوار شدن روی یک اسب وحشی است که باید آن را رام کنید. با ورود به دنیای رمزارزها، روزهایی را تجربه خواهید کرد از شدت خوشحالی فریاد بزنید یا بالعکس به‌شدت عصبی شوید.

سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری‌شده، به‌ معنای قرار گرفتن مستقیم در معرض تقاضا برای این نوع ارزها است. با توجه به اینکه انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد، باید قبل از سرمایه‌گذاری روی هر کدام، تحقیقات لازم را انجام بدهید تا ببینید آیا مرز ارز مورد نظرتان، ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. باید ببینید آیا به ارزش بیت کوین به‌عنوان یک دارایی اطمینان دارید؟

البته سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها، انواع مختلفی دارد که می‌توانید با توجه به نیاز خود و مدیریت ریسک، از آن‌ها بهره ببرید. در ادامه این روش‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم و برخی از استراتژی‌ها را برای کسب سود‌ بهتر یا جلوگیری از ضرر بیشتر به شما یادآوری خواهیم کرد.

نکاتی که باید قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مدنظر قرار بدهید

چقدر پول می‌توانید از دست بدهید

قانون طلایی سرمایه‌گذاری این است که فقط پولی را وارد بازار کنید که توان از دست دادن آن را داشته باشید. بدین ترتیب، اگر بازده سرمایه‌گذاری (ROI) شما رو به پایین باشد، پیامدهای ناگواری دربر نخواهد داشت.

فقط پولی را در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید که توان از دست دادن آن را داشته باشید.

هرچه بخواهید بیشتر وارد این بازار شوید، به‌ویژه هنگامی که قصد خرید توکن‌های تازه معرفی‌شده را داشته باشید، باید این قانون طلایی را بیشتر مد نظر قرار بدهید.

نکته‌ی بسیار مهم این است که نباید به‌ دلیل احساسات لحظه‌ای یا تصمیمات بد، در این بازار ضرر کنید. باید اطمینان حاصل کنید که مفهوم هزینه‌های ازدست‌رفته را درک کرده‌اید؛ این یعنی پول بیشتری را در سرمایه‌گذاری‌های بد صرف نکنید. پول خود را با ذهنی روشن و واقع‌گرا سرمایه‌گذاری کنید.

فومو (FOMO) و فاد (FUD) دو دشمن مهم شما محسوب می‌شوند

ارزهای رمزنگاری‌شده بسیار بی‌ثبات هستند و فرازونشیب‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای دارند. فومو (ترس از دست دادن) معمولا هنگام افزایش قیمت یک ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد؛ اما به‌ یاد داشته باشید ارزش هر ارز دیجیتال پس از افزایش، به احتمال خیلی زیاد با کاهش همراه خواهد بود. شرایط بازار به‌ دلیل اشباع خرید یا خبرهای بد تغییر می‌کند. فاد (ترس، عدم اطمینان و تردید) نیز در سرمایه‌گذاری شما تأثیر دارد و ارزش سرمایه‌ی شما را کاهش می‌دهد. به‌عنوان مثال ایلان ماسک چندین‌ بار نشان داده است فقط با یک توییت می‌تواند باعث ایجاد نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال شود. اخبار مربوط به SEC نیز معمولا باعث ایجاد نوسان در این بازار می‌شود.

ترس یا هرگونه احساس، پایه‌ و اساس قابل اعتمادی برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری شما نیست. بنابراین هرگز بر اساس فومو عمل نکنید. سرمایه‌گذاری روی پروژه‌ای که بر اساس هیاهو انجام می‌شود بسیار خطرناک است.

عامل در مالیات

برخی از کشورهای دنیا از جمله ایالات متحده، دنیای رمزارزها را یک دارایی مشمول مالیات می‌دانند. در نتیجه افراد باید مالیات بر سود سرمایه‌ی خود را در این کشورها پرداخت کنند. مالیات یکی از مهم‌ترین مواردی است که قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری‌شده باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر این کار به‌درستی انجام نشود، احتمالا در مقدار سود دریافتی شما تأثیر خواهد گذاشت.

روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

برای سرمایه‌گذاری صحیح در بازار رمزارزها، باید تحقیقات گسترده را با مدیرت ریسک قوی ترکیب کنید. نکات مهمی که برای به‌ حداقل رساندن ضرر در هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید مد نظر قرار بدهید عبارت است از:

  • تحقیق گسترده
  • مدیریت ریسک
  • تصمیم در مورد اینکه چگونه می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید

تحقیق گسترده

بسیاری از افراد تازه‌وارد به این بازار، صرفا به پیشنهاد یک دوست یا بدتر از آن، یک شخص ناشناس در یک وب‌سایت، سرمایه‌گذاری خود را آغاز می‌کنند. توصیه‌ی دوستان یا افراد غریبه در کل اشتباه نیست؛ اما نمی‌توان گفت صد درصد با شما صادق هستند. این افراد معمولا فقط به مزایای بالقوه‌ی سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنند. شاید دلیل این نوع پیشنهاد‌ها این باشد که افراد دیگر از شما بخواهند سرمایه‌گذاری بیشتری در این بازار انجام بدهید. این احتمال هم وجود دارد که این دسته از افراد در مسیر صعودی سوار بر موج رمزارزها شده‌اند و هنوز طعم ضررهای قابل توجه را نچشیده‌اند.

مفهوم «سوگیری بازماندگی» در اینجا اهمیت دارد. این مفهوم نشان می‌دهد که افراد موفق بیشتر تمایل به صحبت در مورد تجربه‌ی خود دارند و این در حالی است که افراد بازنده، معمولا ترجیح می‌دهند که در مورد ضررهای خود حرف نزنند.

بنابراین برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، هرگز حرف‌های دیگران را در نظر نگیرید.

ریسک خود را مدیریت کنید

ارز دیجیتال و بانک ها

تمام اقدامات لازم را انجام بدهید تا اطمینان حاصل کنید که سرمایه‌ی شما از بین نخواهد رفت. شما نباید بیش از ۱۰ درصد از سرمایه‌ی در گردش خود را به این بازار تزریق کنید. معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند که هرچه یک معامله را کامل انجام بدهید، احتمال ضرر همچنان وجود دارد.

مثالی قدیمی می‌گوید همه‌ی تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید. این جمله در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار کاربرد دارد. همیشه به‌ یاد داشته باشید که ارزهای رمزنگاری‌شده دارای خطرات متفاوتی هستند و ROI آن‌ها نیز متفاوت است.

باز هم یک قانون طلایی: هرگز مبلغی بیشتر از آنچه توان از دست دادنش را ندارید، در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکنید.

تصمیم در مورد اینکه چگونه می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید

بازار ارزهای دیجیتال بسیار وسیع است و هزاران فرصت کسب درآمد در همه‌جای آن وجود دارد. همّه‌ی فرصت‌ها را در نظر بگیرید و سعی کنید روی مواردی که برای شما مناسب‌تر است تمرکز کنید. در بخش بعدی مقاله، روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را مرور خواهیم کرد.

دو رویکرد متفاوت در نظر بگیرید:

میانگین هزینه‌ی دلار (DCA) یک روش محبوب برای سرمایه‌گذاران با تجربه‌ی کم‌تر است که تمایلی به تحمل ریسک‌های سنگین ندارند. سرمایه‌گذاران، معمولا ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را در بازه‌های زمانی از پیش‌ تعیین‌شده (مثلا هفتگی یا ماهانه) خریداری می‌کنند؛ بدین ترتیب می‌توان اطمینان حاصل کرد که با بالا و پایین شدن قیمت، خرید شما یک حد میانگین بوده است و هیچ رمزارزی را با قیمت خیلی زیاد خریداری نکرده‌اید.

میانگین کاهش یکی دیگر از رویکردهای مفید است که سرمایه‌گذار با استفاده از آن سعی می‌کند هزینه‌ی سرمایه‌گذاری کلی خود را با خرید بیشتر در هنگام افت قیمت، کاهش بدهد. به‌عنوان مثال کسی که در ابتدا ۱۰ هزار دلار خرید انجام داده و در آن زمان ارزش هر واحد از رمزارز مورد نظر دو دلار بوده است؛ این شخص ممکن است منتظر بماند تا یک خرید ۱۰ یا ۲۰ هزار دلاری دیگر انجام بدهد؛ ولی این بار زمانی اقدام به خرید خواهد کرد که ارزش هر واحد از رمزارز یادشده به ۱٫۵ دلار کاهش پیدا کرده باشد. بدین ترتیب هنگامی که قیمت ارز مورد نظر مجدد به دو دلار برسد، می‌توان با فروش آن، به سود قابل توجهی دست یافت.

نحوه شروع سرمایه‌گذاری در رمزنگاری

هادل یا نگه‌داری (HODLing)

اصطلاح HODL برای خرید و نگه‌داری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند ارزهای دیجیتال پایه مثل بیت کوین را خریداری کنند و آن‌ها را برای مدت طولانی نگه دارند تا با افزایش قیمت، به سود دست یابند. البته این روش فقط برای برخی افراد سوددهی دارد.

hodl

بهترین روش برای هادل کردن این است که ابتدا از DCA (میانگین هزینه‌ی دلار) برای خرید ارزهای رمزنگاری‌شده بهره ببرید. به‌عنوان مثال اگر قصد دارید مبلغ ۱۰۰۰ دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید به مدت پنج ماه و هرماه مبلغ ۲۰۰ دلار بیت کوین بخرید. بدین ترتیب شما می‌توانید احساسات را از سرمایه‌گذاری حذف کنید و نسبت به نوسانات بازار، خرید خوبی انجام بدهید.

نگه‌داری ارزهای دیجیتال با شناخت صحیح، یکی از استراتژی‌های بسیار خوب برای کسب سود در این بازار است

برای استفاده از DCA می‌توانید از صرافی‌های متمرکز (CEX) مثل کوین‌بیس یا بایننس استفاده کنید. این صرافی‌ها معمولا قابلیت‌هایی برای DCA در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. شما می‌توانید با بهره بردن از این قابلیت که در اکثر صرافی‌های معتبر غیر متمرکز ارزهای دیجیتال ارائه می‌شود، بازه‌ی زمانی مورد نظرتان را برای خرید تعیین کنید و فرایند خرید خودکار را به سیستم صرافی بسپارید. تنظیم بازه‌ی زمانی برای خرید و فراموش کردن این موضوع، بهترین روش برای حذف احساسات از سرمایه‌گذاری در این بازی است.

البته برای حذف احساسات باید صبر کافی داشته باشید و حتی هنگام ریز قیمت‌، رمزارزهای خود را نگه دارید. بنابراین می‌توان گفت هادلینگ برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که می‌توانند شرایط رکود بازار را تحمل کنند. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که با نگه‌داری دارایی‌های اشتباه، سرمایه‌ی شما برای همیشه یا مدت طولانی درگیر خواهد شد. پس از اوج‌گیری بازار در سال ۲۰۱۷، ارزش بیشتر آلت‌‌کوین‌ها تا ۹۵ درصد افزایش یافت ولی ارزش آن‌ها پس از مدتی سیر نزولی پیدا کرد؛ تا جایی که برخی از این رمزارزها پس از چند سال مجددا به اوج قیمتی خود نزدیک شده‌اند.

معامله (Trade)

دیاکو وب

این روش از نظر فنی، سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود. بسیاری از افراد خریدوفروش و سرمایه‌گذاری را به‌اشتباه یکسان می‌بینند و این در حالی است که ماهیت این دو با هم فرق دارد. معامله ریسک بیشتری دارد؛ اما فرصت‌های بهتری هم پیش روی شما قرار خواهد داد.

انجام معاملات در صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌تواند سوددهی بسیار خوبی داشته باشد. از زمان همه‌گیری کرونا ویروس و افزایش مشاغل خانگی و راه‌ دور، انجام معاملات در دنیای رمزارزها بسیار محبوب شده است. البته اکثر معامله‌گران از دانش کافی برخوردار نیستند و احساسی عمل می‌کنند؛ هدف این دسته از افراد، کسب سود قابل توجه در فواصل زمانی کوتاه‌ است. نوسان‌گیری یکی از محبوب‌ترین روش‌های کسب سود بین معامله‌گران محسوب می‌شود. در این روش شما یک رمزارز را خریداری می‌کنید و پس از چند درصد سود، به‌سرعت آن را می‌فروشید. البته افت ناگهانی قیمت نیز می‌تواند باعث کاهش قابل توجه ارزش سرمایه‌ی شما شود.

برای به‌ دست آوردن موفقیت بیشتر در این زمینه، بهتر است ترکیبی از تحلیل فنی (TA) را در انجام معاملات خود اعمال کنید. در تحلیل تکنیکال باید با نمودارهای شمعی ژاپنی آشنایی کافی داشته باشید و خطوط حمایت و مقاومتی را به‌خوبی شناسایی کنید. با تحلیل فنی درست، می‌توان درصد موفقیت معاملات را تا حد زیادی افزایش داد. هنگام بررسی پروژه‌ها سعی کنید یک بینش اساسی در مورد عملکرد آینده، تیم سازنده، جامعه حمایت‌کنندگان و نقشه‌ی راه آن‌ها به‌ دست آورید.

اگر دوره‌های تحلیل تکنیکال را نگذرانده‌اید یا به‌اندازه‌ی کافی با نمودارها تمرین نکرده‌اید، بهتر است از معاملات نوسان‌گیری خودداری کنید. اما در شرایطی که روزانه حدود چهار ساعت زمان برای تحلیل نمودارها صرف کنید و دانش کافی برای تحلیل تکنیکال داشته باشید، می‌توانید از این موارد در کنار تجزیه‌وتحلیل بنیادین (FA) بهره ببرید تا درصد کسب سود خود را افزایش بدهید.

انجام معاملات یکی از پرسودترین و در عین‌ حال پرریسک‌ترین روش‌های کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال است

معاملات اهرم‌دار (فیوچرز یا آتی) یک استراتژی با ریسک بالا و البته پاداش بالا است. در این نوع معاملات می‌توانید حجم سرمایه‌ی مورد نظر خود را در یک معامله تا ۱۲۵ برابر افزایش بدهید. این استراتژی ابتدا توسط صرافی بیتمکس با اهرم ۱۰۰ برابر در دسترس کاربران قرار گرفت. البته روی دیگر سکه می‌تواند فاجعه‌بار باشد؛ زیرا اگر جهت حرکت نمودار را به‌درستی پیش‌بینی نکرده باشید، به مقدار اهرم اعمال‌شده در معامله، سرمایه‌ی شما کاهش خواهد یافت. در سال ۲۰۲۰ با افت قیمت بیت‌کوین، شاهد از بین رفتن میلیون‌ها دلار سرمایه در معاملات اهرم‌دار بودیم.

معاملات در شرایطی می‌تواند سودآور باشد که درست عمل کنید و احساست را از آن‌ها حذف کنید. در غیر این صورت به‌احتمال زیاد خرید‌هایی در قیمت بالا انجام‌ خواهید داد و در قیمت‌های پایین‌تر به‌ فروش می‌رسانید. پیش از انجام معامله، تحقیقات کاملی در مورد ارز دیجیتال مورد نظر خود انجام بدهید. همچنین به‌ یاد داشته باشید که همیشه حد ضرر برای معاملات خود تعیین کنید. به‌عنوان مثال، صرافی بایننس این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است که در صورت رسیدن ارزش یک رمزارز به یک محدوده‌ی قیمتی خاص، فروش یا خرید آن به‌طور خودکار انجام شود.

به‌عنوان مثال اگر ارزش بیت کوین ۵۰ هزار دلار باشد و بخواهید خرید جدیدی انجام بدهید، می‌توانید از معاملات محدود بهره ببرید. فرض کنید تحلیل شما نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین به ۴۵ هزار دلار کاهش خواهد یافت؛‌ در این شرایط می‌توان یک معامله‌ محدود باز کرد تا با رسیدن قیمت به محدوده‌ی مورد نظر شما، خرید به‌طور خودکار انجام شود.

استیکینگ (Staking)

لوگوی رمزارز کاردانو

استیکینگ فرایند قفل کردن ارزهای دیجیتال در کیف پول، برای مشارکت در تأیید تراکنش‌های یک پروتکل رمزنگاری خاص است. شما می‌توانید در ازای استیک کردن توکن‌های بومی برخی شبکه‌ها، از آن‌ها پاداش دریافت کنید. توجه داشته باشید که استفاده از مکانیزم گواه بر سهام (PoS) در بلاک‌چین‌ها امکان‌پذیر است.

پلتفرم‌هایی که از این شیوه برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بهره می‌برند عبارت‌اند از کاردانو، اتریم و ایاس. سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس نوع PoS به‌کار گرفته‌شده در این پلتفرم‌ها، به سهام‌گذاری سکه‌های دیجیتال خود اقدام کنند.

روش اول، سرمایه‌گذاری مستقیم است که سرمایه‌گذار باید سکه‌های دیجیتال خود را در شبکه قفل و بدین ترتیب، در تأمین امنیت شبکه مشارکت کند. روش دوم اعطای سهام نام دارد که اغلب مشمول پرداخت هزینه‌های کمی است.

به‌ یاد داشته باشید برای استیک کردن نیازی به صرف هزاران دلار سرمایه نخواهید داشت؛ زیرا بسیاری از پلتفرم‌های سازگار با این فناوری، این امکان را فراهم کرده‌اند تا افراد با هر مقدار سرمایه بتوانند در آن مشارکت کنند.

امور مالی غیر متمرکز (DeFi)

کاربری‌های امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای / DeFi

هم‌اکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه در امور مالی غیر متمرکز (دیفای) قفل شده است.

پردرآمدترین طرح سرمایه‌گذاری دیفای، استخراج نقدینگی است. در ای روش کاربران برای تسهیل تجارت، در یک صرافی غیر متمرکز فعالیت می‌کنند. صرافی مورد نظر در ازای قفل کردن سرمایه‌ی کاربران، درصدی از سود به‌دست‌آمده را با آن‌ها تقسیم می‌کند. پلتفرم‌های پیشرو در حوزه‌ی دیفای که امکان استخراج نقدینگی را در دسترس کاربران قرار داده‌اند شامل یونی سواپ، سوشی سواپ، اتریم، پنکک سواپ و بایننس اسمارت چین هستند.

توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT)

NFT‌-ها نشانه‌هایی هستند که نمی‌توان آن‌ها را با نمونه‌ی مشابه مبادله کرد؛ زیرا هر NFT منحصربه‌فرد است. توکن‌های غیر قابل معاوضه می‌توانند موارد ملموس یا ناملموس مثل آثار هنری، کلکسیون‌ها، املاک مجازی، کارت‌های معاملاتی و موارد دیگر را نشان بدهند.

برخلاف سایر ارزهای رمزنگاری‌شده، NFT-ها درحال حاضر فقط در بازارهای تخصصی مثل OpenSea و Rarible قابل معامله هستند.

NFT به‌عنوان یکی از سریع‌ترین بخش‌های فرعیِ درحال توسعه در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که روش‌هایی جدید و هیجان‌انگیز برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد. فروش NFT-ها در نیمه‌ی اول ۲۰۲۱ به ۲٫۵ میلیارد دلار رسید. توکن‌های غیر قابل معاوضه در مجموع به یک بازار بسیار جذاب تبدیل شده‌اند که از آن‌ها برای فروش آثار هنری، تبلیغات برای کسب درآمد در بازی‌هایی مثل Axie Infinity یا موارد دیگر استفاده می‌شود.

دو روش برای کسب درآمد از NFT وجود دارد؛ روش اول ثبت و فروش این نوع ارزهای دیجیتال است. به‌عنوان مثال شما می‌توانید آثار هنری خود مثل نقاشی، موسیقی و موارد دیگر را به توکن‌های غیر قابل معاوضه تبدیل کنید و آن‌ها را بفروشید. روش دوم، خرید NFT و فروش آن با قیمت بالاتر است.

صندوق رمزارزی

اگر پول زیادی برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارید و دیدگاه شما به بازار ارزهای دیجیتال مثبت است، صندوق‌های رمزارزی یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است. از جمله صندوق‌های پیشرو می‌توان به گری‌اسکیل اشاره کرد که به‌طور غیر مستقیم در ارزهای مهمی مثل اتریم، بیت کوین و لایت کوین سرمایه‌گذاری می‌کند.

آیا ETF در سال ۲۰۲۱ به بازار ارزهای دیجیتال خواهد آمد؟

از بین همه‌ی موارد اشاره‌شده برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، یک گزینه‌‌ی بهتر وجود دارد؛ ولی مشکل این است که هنوز به واقعیت نپیوسته. سرمایه‌گذاران بیت کوین سال‌ها است که انتظار ETF بیت کوین را دارند. ETF بیت کوین از نظر این دسته از سرمایه‌گذاران، باعث افزایش استقبال گسترده و افزایش قیمت این ارز دیجیتال در بازار خواهد شد و آن را به یک ابزار سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر تبدیل خواهد کرد.

اخیرا اولین ETF بیت کوین در کانادا انجام شده است

تاکنون چند شرکت در نیویورک درخواست خود را برای ETF بیت کوین ارائه داده‌اند که البته با شکست مواجه شده است. البته امید زیادی وجود دارد که سرانجام در سال ۲۰۲۱ شاهد ETF بیت کوین باشیم. گری جنسلر، رئیس SEC، در این رابطه اعلام کرده است پیش از اینکه رمزارزها به جلو حرکت‌ کنند، باید مقررات بیشتری در مورد آن‌ها ارائه شود.

نظر شما در مورد سرمایه‌گذاری در بیت کوین چیست؟

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی سوی زومیت نیست. خطر از‌ دست‌ دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، تصمیم نهایی را خود اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌ عهده بگیرد.

مردم السالوادور برای خرید بیت کوین به فروش دلار روی‌ آورده‌اند مبلغ پرداختی به باج‌افزارها در سال ۲۰۲۱، از ده سال گذشته بیشتر است اسکوئر سیستم استخراج متن‌ باز برای بیت کوین می‌سازد TSMC قصد دارد پیشرفته‌ترین فب نیمه‌هادی ژاپن را بسازد پوتین: رمزارزها بی‌ثبات‌تر از آن هستند که برای قراردادهای نفتی استفاده شوند تهیه شده در زومیت
متن خبر

درباره مهندسین برتر

مجتمع فنی آموزشی مهندسین برتر با 20 سال سابقه ، با ارائه مدرک فنی و حرفه ای با کد بین المللی و انجام تعمیرات تخصصی موبایل و توزیع قطعات موبایل فعالیت دارد .

ایمیل: info@gsmbartar.com

پیوند های مفید
نماد اعتماد
آدرس

آدرس آموزشگاه : استان البرز، شهر کرج، سه راه گوهر دشت، ابتدای بلوار یادگار امام، نبش کوچه شهید جوادی، ساختمان علی طبقه اول

تلفن آموزشگاه: 34452008 (026)

واتس اپ : 09395431515 ( مشاوره رایگان )

آدرس شعبه : استان البرز، شهر کرج، خیابان دانشکده، روبروی پاساژ دانشکده، نبش کوچه گلستان 

تلفن شعبه: 32283470 (026)

واتس اپ : 09027803311 ( مشاوره رایگان )

تمامی حقوق برای سایت مهندسین برتر محفوظ می باشد.

× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday